0

Tasarımda Renklerin Anlamları..

Tasarımda Renklerin Anlamları

Logo ve web tasarımı yaparken renkleri iyi ve bilinçli kullanmak firma yada web siteniz için çok önemlidir..
Sizlere bu konu hakkında daha detaylı bilgileri başka bir yazımızda daha detaylı anlatacağız. Fakat resimde gördüğünüz temel renk ve anlamlarından fazlasıyla yararlanabilirsiniz..
Gerek logo, gerek site yada katalog tasarımlarında da doğru rengi seçmek çok önemlidir.Renkler firmanızın vizyonunu yada müşteri kitlesine vermek istediği duyguyu en net anlatan görsel elamanıdır. Bu anlatım; hem bilinçaltına ,hem duygulara hemde fikirlere etki altına almaktadır..
Aşağıdaki görselde dünyaca bilinen markaların renk seçimlerine dikkat ederseniz ,
sizin için ne derece işe yaradığını hemen hissedebilirsiniz,,.öyleyse ..?
  • Beyaz Renk, Anlamı, 

    Beyaz renk, temel olarak bütün renkleri içinde barındırması ile bilinir. Bir çok kültürde beyaz renk temizlik, saflık olgularını çağrıştırır. Asalet, istikrar, devamlılık, s sıkıntılarını ortaya çıkarması ile açıklanmaktadır.Siyah Renk, Anlamı,Teorik olarak siyah isimli bir renk yoktur, hiç olmamıştır, çünkü hiç bir ışığın yansımadığı yüzeyler siyahtır. Şahsen her daim tercihim olan siyah renk genellikle yalnızlık, endişe, hüzün ve sıkıntı olgularını çağrıştırması ile anılır, fakat aynı zamanda gizem, güç, hırs, tutku, ağırbaşlılık ve asalet ile de bir arada anılır. Güç, ağırbaşlılık ve asalet olgularını ele alan makamların, araçlarının da siyah seçilmesi bu sebeptendirKırmızı renk anlamı,Kırmızı, sıcaklığı ile tanınır. Gençliği çağrıştıran, dinamik ve hareketliliği ifade eden bir renk olarak, kararlılık, azmetmek ve mutluluk gibi olgularla da anılır. Tarihten her zaman güç ve iradenin ifadesinde kullanılmıştır. Bu özelliklerinden dolayı yoğun çalışma ortamlarında kullanımı (belirli şartlarla) uygun olabilmektedir. Çocuk ve genç yaştaki müşteri kitlesini hedefleyen markaların ürünlerinde kırmızı renk sıklıkla rastlanan bir seçimdir.

    Sarı Renk, Anlamı Dikkat ile birlikte anılan renklerden birisi de sarıdır. Sarı verimlilik, üretim, sevinç olgularını temsil ederken, ışık kaynağı algısı da yaratabilmektedir. Bazı sarı renk tonlarının psikolojide coşku ve sevinç sağladığının belirtildiğini de ekleyeyim. Uzakdoğu toplumlarında bilgeliği ifade etmesi de söz konusudur.Mavi Renk, Anlamı Gökyüzü ve dolayısı ile denizler mavi olduğundan günlük yaşamda her an karşımıza çıkan renklerden birisidir. Huzur, özgürlük ve sonsuzluk kavramlarını çağrıştırma özelliği ile durağan yapısı bir çok tasarımda fonda kullanılmasını sağlar. Doğallık katma yönünün yanısıra, tasarımda dinginlik sağlayan bir renktir.Yeşil Renk, Anlamı Tabiatın temel renklerinden birisi de yeşil renktir. Huzuru vermesi, iç açıcı yapısı, güven ve rahatlık olguları ile bağdaşmasının yanısıra, gençliği, yeniliği, canlılığı ve umudu çağrıştırır. Cömertliği, uyumu ve paylaşımı teşvik ettiği de söylenir. Bazı finans kuruluşlarının logo ve grafik tasarım çalışmalarında yeşil renk bu sebeple tercih edilir. Para da boş yere yeşil tonlarında değildir.Turuncu Renk, Anlamı Dışa dönük, dinamik, çarpıcı, heyecan ve mutluluk aşılayan yapısıyla turuncu renk dikkat çekici renklerden birisidir. Sıcaklık konusunda kırmızı kadar olmasa da, iddialı olan turuncu, şatafat ve gösteriş gereken yerlerde bolca kullanılır, yine de kırmızı kadar yorucu bir denk değildir. Cesaret ve güven veren bir renk olduğundan bazı finans kurumları tarafından tervih edilen bir renktir.
  • Mor Renk, Anlamı Mor birden fazla kombinasyonla oluşturulabilen bir renk. Bu çokluk hissinin zenginliği çağrıştırdığı söylenir. Tabii yanında da ihtişam, lüks ve asalet olguları da çağrıştırması doğaldır. Açık tonlarda kullanıldığında, özellikle leylak ve lavanta renkleri rahatlatıcı, konsantrasyonu arttıran, ilham veren bir etkiye sahiptir. Koyu tonlarda ise daha rahatsız edici bir yapısı vardır. Korku, hüzün ve endişe duygularını tetikleyebilir.
  • Pembe Renk, Anlamı Kırmızı ve beyaz renklerin etkilerini taşıyan pembe, yumuşak başlı bir renktir. Kırmızı renk kadar olmasa da kullanıldığı ortama canlılık verir. Nasıl mavi erkek için kullanılıyorsa, pembe kadını temsil eder. Hayalperestlik ve aşk ile de bağdaşır.
  • Lacivert Renk, Anlamı Lacivert, karar verme yetisini arttırması ile bilinir. Sezgilere etkisi ile düşünce olgusu ile bağdaşır. Verimlilik, otorite ve sonsuzluğu çağrıştırır.
  • Kahverengi, Anlamı Doğanın yeşil ile beraber temel renklerinden birisi de kahverengidir. Toprağı çağrıştırması, kullanıldığı yere göre bazen ölümü de çağrıştırmasına sebep olabilir. Dikkatli kullanılması gereken bir renktir. Denge, ciddiyet, rahatlık, dostluk, metanet ve sadelik olguları ile de anılır.
  • Gri Renk, Anlamı Alçak gönüllülük, denge ve uzlaşmak ile anılan renk ile yazının sonuna geliyoruz. Beyaz ile siyahın arasında bir yerde olan gri, insan gözü için algısı en kolay renklerden birisidir. Sükunet ve ciddiyeti çağrıştırmasının yanısıra, kimliksiz yapısı bir çok devlet kurumunun binalarında kullanılmasını sağlar.
Whatsapp Aç
Merhaba Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Arayın