0

SEO Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

SEO Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

SEO çalışmalarının öneminin kavranmasıyla beraber, artan taleple doğru orantılı olarak SEO hizmeti veren bireysel ve kurumsal şirketler de artmıştır. En iyi hizmet ve en kısa sürede başarı garantisini sunan firmalar piyasada çoğaldıkça; hizmet almak isteyen firmaların da seçenekleri çoğalmıştır. Ancak bu noktada da doğru hizmet sağlayıcıyı bulmak daha karmaşık bir süreç haline gelmiştir.

SEO çalışmaları sayesinde firmalar yatırım yaparlar; bu bilinen bir gerçektir. Başarılı kurumsal SEO çalışmasıyla birlikte firmaların bilinirliği artar, markalarının imajı kuvvetlenir, web sitelerinin ziyaretçi sayısı artar ve ziyaretçi sayıları arttıkça da ürün ya da hizmetlerini daha rahat satar hale gelirler; böylece işleri büyür. SEO ‘nun önemi bu kadar fazla olunca, çalışmaların da ciddiyetle ve titizlikle yapılması gerekir. SEO firmasının seçimi çok önemlidir; bu seçim web sitesinin geleceğini belirleyecek ve web sitesi üzerinden yeni müşteriler kazanılmasını sağlayacaktır. Bu sebeple acil kararlar verilmemeli, seçenekler doğru değerlendirilmeli ve mantıklı seçimler yapılmalıdır.

Firma SEO hizmeti

almaya karar verdiği noktada sadece tek bir firmayla görüşme yapmamalıdır. Mümkün olduğunca çok firmayla görüşüp, toplantı düzenlemeli ve fikirlerini almalıdır. Öneriler ve SEO firma yetkilileriyle kurulan iletişim oldukça önemlidir. Firmaların deneyimi kadar önemli diğer bir husus da firma ile hizmet sağlayıcıların aralarında iyi diyalog kurulmasıdır.

Birbirini anlayan, iletişimi kuvvetli bir ekibin çıkaracağı iş çok daha başarılı olacaktır. Görüşmeler sırasında firmaların dikkat etmesi gereken konuların başında, hizmet sağlayıcı firmanın yetkililerinin yönelttiği sorulardır. SEO çalışması firmaya özel olmalıdır. Toplantı esnasında firmanın taleplerini, rakiplerini, sektörünü ve hedeflerini sorgulamayan hizmet sağlayıcılar ile çalışılması çok da mantığa uygun değildir. Analiz yapmadan öneride bulunan firmalardan uzak durulmalıdır.

SEO firması kurumsal olmalıdır;

SEO firmalarının kurumsal olması bünyelerinde SEO uzmanlarının barındırdığı anlamına gelir. SEO çalışmaları yazılım, tasarım, analiz ve donanımla ilgili birbiriyle bağlantılı çalışmalar bütünü olarak düşünülmelidir. Tek kişi ile yapılan çalışmaların faydalı olabilmesi oldukça zordur; çünkü SEO çalışması ekip işidir. Konusunda uzman çalışanlarla hizmet veren firmalar tercih edilmelidir.

Deneyim ve Gelişmeye Açıklık; SEO çalışmalarının prensipleri Google algoritmalarına göre belirlenir. Algoritmalarda meydana gelen değişiklik ve güncellemelerin yakından takip edilmesi, doğru stratejilerin belirlenmesi; çalışmaların başarılı olması açısından oldukça önemlidir. Deneyimli ve referanslarını belirten bir SEO firmasıyla çalışmak müşterilerin yatırımlarının temellerini sağlam atmalarına sebep olur.

Deneyimli SEO uzmanları hem güncellemelerin takip edilmesi gerektiğini bilir hem de sektördeki tecrübeleri sayesinde doğru stratejileri uygulayabilir. SEO hizmeti almak isteyen firmaya özel çözümler sunulur; firma, firmanın rakipleri ve sektörüyle ilgili detaylı analizler yapılır ve firmanın amaca ulaşması için özenli bir çalışma yapılır. Baştan savma bir çalışma sunma lüksü olmayan kurumsal firmalar, müşterilerinin başarılarının prestijleri için önemli olduğunu bilirler.

Kısa Zamanda Birinci Sayfa Garantisi Veren Firmalar; kaçınılması gereken firmalardır. SEO çalışmaları ne kadar doğru ve başarılı olursa olsun, kısa zamanda başarı sağlayamazlar. SEO bir süreçtir ve başarı anlık değildir. Bunu vadeden firmalar gerçekçi ve profesyonel olamaz.

Web sitelerini bir SEO firmasına emanet etmeye kara veren firmalar, seçtikleri firmanın sosyal medya hesaplarını incelemeli, referanslarını kontrol etmeli ve referans gösterdikleri şirketlerin web sitelerinin arama motorlarındaki yerini takip etmelidir. Referans firmaların arama motorlarındaki sıralamalarının reklam olup olmadığı incelenmelidir. Bunun haricinde SEO firmasının kendi web sitesinin arama motorundaki yeri de oldukça belirleyicidir. İlk sayfada yer almayan, web sitesinin tasarımı ciddiyetsiz ve içerikleri yetersiz olan bir SEO firması, SEO’nun ana unsurlarını kendisi için kullanamamış demektir; en büyük referansın firmanın kendi web sitesi olduğu unutulmamalıdır.

Firma seçimi yapılınca, hizmet alan ve hizmet sağlayıcı firma arasında mutlaka sözleşme imzalanmalıdır ve bu aşamada SEO firmasının sorumluluk üstlenip üstlenmediği bilinmelidir. Çalışmaların başarısız olması durumunda sorumluluk kabul etmeyen firmalarla çalışılması tercih edilmemelidir.

Whatsapp Aç
Merhaba Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Arayın