0

Google Adwords Live API

Sahte Tıklamalar ve Anlık Analiz

Google Adwords üzerinden gelen reklam trafiğinizi anlık ve detaylı olarak inceleyebiliyor musunuz ? Cevabınız hayır ise bir çok sahte tıklama alıyor olabilir ve bütçenizi verimsiz kullanıyor olabilirsiniz. Hatta rakipleriniz size önceden programlanmış bir bot ile saldırıyor olabilir.

adwords sahte tıklama

Son günlerde bazı sektörlerde reklam verenlerin problemi aynı “Adwords Bot”. Türkiye’de sabit IP yaygın olmadığı için google henüz bu probleme tam bir çözüm bulamadı. Bu sebep ile reklam verenlerin bütçeleri saldırganlar tarafından sahte adwords tıklamaları ile eritiliyor. Bu işlem kimi zaman manual olarak yapılsada kimi zaman zararlı bot yazılımları ile otomatik olarak yapılabiliyor.

Google Adwords kendi içinde kullandığı filtre sistemi bu tıklamaların %90 kadarını bütçenize geri iade ediyor. Fakat bu işlem kimi zaman 30 günü bulabiliyor (ilgili konu: https://www.google.com/ads/adtrafficquality/invalid-click-protection.html). Bu durumda da reklamlardan düşüp, potansiyel müşterilerinize ulaşamıyorsunuz. Ayrıcı, adwords ekranından gerçek tıklama ve görüntülenme sonuçlarına ulaşmanız 10 dakika ile 30 dakika arasında zaman almaktadır. Yani, siz durumun farkına varana kadar bütçeniz çoktan tükenmiş olabiliyor.

Google bu işi gerçek anlamda çözene veya biz Google Adwords API ile kesin sonuçlar alana kadar siz bu saldırıları minimize edebilir, zarar görmeden önlem alabilisiniz.

Varien Adwords Live API Ekranı ile;

  • Anlık olarak ziyaretçi trafiğini görüntüleyebilir,
  • Ziyaretçinin hangi anahtar kelime ile geldiğini,
  • İlgili tıklamada hangi reklam sıralamasında olduğunuzu,
  • Hangi IP adresi ile kaç defa geldiğini,
  • Anahtar kelimelerdeki anlık dalgalanmalarını,
  • Etkileşim zamanını görebilirsiniz.

Uyarı Algoritması

Yazılım, kullanıcı davranışlarını analiz ederek size bir veya bir çok anahtar kelime üzerinden saldırı altında olduğunuzu 5 kademeli bir güvenlik prosedürü üzerinden bildirebilir. Sizde bu reaksiyonlara göre IP adreslerini engelleyebilir veya sadece sorunlu tıklama aldığınızı düşündüğünüz anahtar kelimelerinizi kapatıp bütçenizi koruyabilirsiniz.

Whatsapp Aç
Merhaba Nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Arayın